Piti Coca Colu ili Pepsi Colu – zašto NE?

Piti Coca Colu ili Pepsi Colu – zašto NE?

Autor: Tomislav Pavlović
Matrix World
John Pemberton, izumitelj ove slatke, crne tekućine krajem 19. Stoljeća vjerojatno nije ni sanjao koliko će njegov proizvod postati popularan u sljedećim stoljećima te koliko će se moćna idustrija razviti na temeljima jednog „sokića“. S različitim okusima i dodacima, u ugodnom društvu, nakon obroka ili u bilo kojoj situaciji, reklame različitih tvrtki ističu kako je baš njihova „Cola“ najboljg okusa i baš po Vašoj mjeri. No, iako se ugoda nepca ne može osporiti, jeste li se ikad zapitali uživa li i ostatak Vašeg tijela jednako u ovom piću?
Volite li pesticide? Ako ne, zašto onda pijete Colu? U poljednjih nekoliko godina na Britanskom otoku u bocama Coca Cole nalazila se 300 puta veća doza pesticida od dozvoljene, dok je u Indiji razina istih bila „samo“ 30 puta veća. Iako je ta doza ipak nešto manja od maksimalne dozvoljene za voće, među tim pesticidima najistaknutija su bila 4 dobro poznata po svojem štetnom djelovanju na ljudski organizam – DDT, HCH (lindan), malation i klorpirifos.
S kolom bez problema možete oprati WC školjku, sve nečistoće će se otopiti za nekoliko minuta. Kako takvo piće može biti sigurno za ljudsku upotrebu?

Naravno, jedno piće Vam ne može naškoditi, no treba imati na umu da pesticidi imaju kumulativni učinak – zbog različitih faktora gomilaju se u tijelu, što u slučaju četiri navedena dovodi do nastanka tumora, bolesti živčanog i reproduktivnog sustava, porođajnih teškoća i deformacija fetusa te ozbiljih poremećaja funkcioniranja imunološkog sustava.
Dokaz da „nešto nije u redu“ bila je i činjenica da je među dioničarima došlo do inicijative da se riješe problemi s javnošću oko bisfenola A, spoja korištenog u proizvodnji plastičnih boca koji može izazvati pretilost, neurološke komplikacije, tumore, probleme sa štitnjačom, srčane i brojne druge probleme. Najveći broj žrtava bisfenola zapravo su embriji, tj. još nerođena djeca.
Sve kole su opasne po zdravlje, samo mi to uporno zaboravljamo.
Volite li se kretati? Što biste učinili kada biste saznali da Vas Cosa Cola ili Pesi Cola u tome može spriječiti, zauvijek? Osteoporoza je također jedna od neugodnih posljedica uživanja u ovom piću. Istraživanje je pokazalo da žene koje piju Colu , neovisno o kalciju, cigaretama i alkoholu koje konzumiraju (ili ne), imaju značajno manju količinu minerala u kostima, što smanjuje čvrstoću istih – osteoporoza.
Ona pak, ne samo da povećava incidenciju prijeloma, nego i usporava zacjeljivanje istih te stvara jake bolove, deformacije, a može dovesti i do smrti. Brojne druge studije potvrdile su ove rezultate, poput onih provedenih na indijskom uzorku.
Količina šećera u čaši kole je nevjerojatna, dok kole bez šećera sadrže najgore vrste otrova u obliku umjetnih sladila.
Ne smijemo zaboraviti spomenuti ni aspartam – još jedan štetan sastojak različitih Cola čiji je kumulativni učinak dokazan. Iako nikad nije dokazano da je bezopasan (a štetnost njegove konzumacije dokazana je mnogo puta), a ne može se tretirati ni kao „dijetni sastojak“ jer njegove komponente nisu nimalo dijetne (štoviše, vrlo su otrovne), aspartam je i dalje vrlo popularan u industriji sokova. Dugoročna upotreba može izazvati epileptične napadaje, tumore mozga, sljepoću i spektar drugih bolesti.
Ako ste veliki ljubitelj prirode, Coca Cola zasigurno ne bi trebala biti marka koju podržavate. Prije četiri godine u Indiji je Coca Cola optužena za neracionalno korištenje izvora vode te njezino onečišćenje kromom (100 puta veća doza od dozvoljene; stvara probleme s kožom i mučninu), kadmijem i olovom. Iako se tvrtka branila ukazujući na rezultate drugih studija koje nisu pokazale kršenje ekoloških odredbi, izvještaj iz Pekinga (Kina) također je jasno prikazao isti problem.
Kažu da se otrov čuva u malim bočicama, a Coca Cola je nedavno uvela bočice od 0,25 L. Vidite li neku simboliku u tome?
Hakim`s Tajne Zdravlja